KAPELAN KRAJOWY STRAŻAKÓW

ks. bryg. dr. Jan Krynicki 

,,Na co dzień nosi sutannę, przy okazji uroczystości zakłada mundur. W dniu św. Floriana, patrona strażaków, świętuje, jednak na co dzień aktywnie pomaga podopiecznym w ich trudnej pracy.


 

   Ks. Jan Krynicki, kapelan strażaków Województwa Podkarpackiego, jest jedynym polskim kapelanem, który ukończył Szkołę Pożarniczą.„Wybór szkoły i zawodu nie był przypadkowy, a doświadczenie pracy w jednostkach gaśniczych bardzo przydaje się w pracy duszpasterskiej wśród strażaków” - powiedział ks. Krynicki. Kapelanowi strażaków nie brakuje pracy. „Nie tylko od święta, ale przede wszystkim tej na co dzień” – dodaje ks. Krynicki.


 

Zdaniem kapłana, kapelani są potrzebni przede wszystkim w sytuacjach stresowych - "kiedy akcja pozostaje na długo w pamięci lub gdy poczyniła szkody w psychice", a także, gdy "pojawiają się pytania o sens służby". - Psycholog nie zawsze potrafi pomóc, bo strażak nie zawsze potrafi się przed nim otworzyć. Mnie jako osobie duchownej i człowiekowi, który zna tę pracę jest o wiele łatwiej pomóc” – dodaje ks. Krynicki. "

 źródło : ekai.pl