Tak samo jak strój, wpływa na komfort pielgrzymowania to buty są podstawą. Muszą być wygodne. Dla jednych idealnym obuwiem są te typu adidas, dla drugich glany. Wśród pątników znajduje się spora grupa zwolenników sportowych sandałów. Jedno jest pewne, zabierane na pielgrzymkę buty należy wcześniej przetestować i to dogłębnie. Nie wierzcie zapewnieniom pani w sklepie, która zarzeka się, że ten model nie powoduje otarć i nie rozkleja się nawet przy deszczach monsunowych.

Czytaj dalej..

 Plecak podręczny przede wszystkim powinien być wygodny dostosowany do naszych rozmiarów i sylwetki. Na pielgrzymkę najlepiej wybrać mały plecak turystyczny z szerokimi oddychającymi ramionami wypełnionymi pianką amortyzującą i pasem biodrowym oraz klatkowym. Po całym dniu marszu każdy gram bardzo ciąży, dlatego też ważne jest odciążenie barków i przeniesienie części ciężaru na biodra. Powinien posiadać kilka przegródek oraz kieszeni aby mieć ułatwiony dostęp do tego czego w danej chwili potrzebujemy.

Czytaj dalej..

Wszystko to co potrzebne na pielgrzymce a czego nie spakujesz do plecaka podręcznego pakujemy własnie do bagażu głównego.  Możemy wziąć duży plecak, torba lub w ostateczności walizkę(jeśli plecak – najlepszy jest taki z wbudowanym stelażem, w przypadku torby lub walizki – dobrze, jeśli jest wyposażona w kółka). Bagaże główne są przed wymarszem pakowane na samochód ciężarowy - ,,bagażówkę"- i jadą one na bazę kolejnego noclegu. Po przyjściu na nocleg odbierasz swój bagaż z samochodu ciężarowego. Rano po spakowaniu się odnosisz bagaż z powrotem do samochodu ciężarowego.  

Czytaj dalej..

 

Pielgrzymując musimy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach pielgrzymkowych jak i bezpieczeństwa.

 

Czytaj dalej..
 
 
 
 
Asfaltówka - Alergia na asfalt?Alergia na asfalt nie istnieje. Bąble za to tak.. ich definicja?– obowiązkowa dolegliwość pielgrzyma; niektórym robią się symboliczne dwa – po jednym na stopę; inni mają całe stado, jest wiele teorii, jak ich unikać..
Czytaj dalej..

 

 

Jedzenie na pielgrzymce przyjmujemy  z wdzięcznością i bez zbędnych komentarzy- jeśli czegoś nie lubisz po prostu tego nie jedz- cały świat nie musi się o tym dowiedzieć- jeśli dostałeś chleb z czymś czego nie lubisz- oddaj go komuś kto go zje- NIE MARNUJ DARÓW BOŻYCH bo to naprawdę nie tylko grzech, ale i straszny wstyd!

Czytaj dalej..